دانلود فایل ورد مقاله دستورالعمل آزمون‌هاي ميكروبي

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل ورد مقاله دستورالعمل آزمون‌هاي ميكروبي :

دستورالعمل آزمون‌های میكروبی
هدف: بررسی وجود یا عدم وجود آلودگی در محصولات و مواد اولیه حین تولید و شناسایی مكان یا عامل آلودگی این دستورالعمل برای مواد اولیه ورودی محصول حین فرآیند و محصول نهایی كاربرد دارد.

1 ارلن 100250500 سی‌سی؛
2 پیپت مدرج 2510 سی‌سی؛
3 پتری‌پیش؛

4 درب‌ بازكن بطری؛
5 ظروف درب‌دار شیشه‌ای نمونه‌برداری آب؛
6 فویل آلومنیومی؛

7 چراغ گاز؛
8 جعب فلزی استریل پیپت و پتری‌دیش؛
9 ظرف سبدی محل نمونه؛
10 مشعل متحرك جهت نمونه‌برداری از محل؛
11 جالوله‌ای؛

12 آون تا250 درجه سانتیگراد؛
13 پخچال؛
14 انكوباتور به تعداد لازم؛
15 اتوكلاو؛
16 ترازو؛
17 بن‌ماری جوش؛

18 لوله دورهام؛
19 لوله آزمایش؛
20 دستكش یكبار مصرف؛
21 كلن كانت.

دستورالعمل تعیین درصد نوشابه
تجهیزات و معرف‌های لازم:
1 چگالی‌سنج؛
2 مزور 250 سی‌سی؛

3 پارچ استیل.
مراحل اجرا:
1 ابتدا گاز نمونه نوشابه را طبق دستورالعمل گفته شده خارج می‌كنیم.
2 نوشابه بدون گاز را داخل مزور كه قبلاً تمیز شده و با كمی نوشابه شستشو داده‌ایم، می‌ریزیم.
3 چگالی‌سنج را با كمی از نوشابه بدون گاز شستشو می‌دهیم.

4 چگالی‌سنج را به آرامی داخل مزور غوطه‌ور می‌كنیم.
5 مقدار چگالی‌ نوشابه را از روی چگالی‌سنج می‌خوانیم.
دستورالعمل تعیین سختی آب‌ها:
هدف جهت تعیین سختی آب نوشته شده است. تعیین سختی آب خام، آب صنعتی و آب حاصل از تصفیه‌خانه آب بكار می‌رود.
مراحل اجرای كار:

جهت سنجش، مقدار 5 سی‌سی آب نمونه را در ظرف نمونه‌برداری می‌ریزیم و آنقدر در ظرف می‌ریزیم تا به خط نشانه برسد. آنگاه سه قطره از معرف رنگی به نمونه اضافه كرده و به آرامی تكان می‌دهیم تا مخلوط شود. اگر رنگ محلول آبی تیره باقی بماند، آب سختی ندارد و اگر قرمز شد، آب سختی دارد.
جهت اندازه‌گیری مقدار سختی آب از محلول سفید رنگ با سرنگ مخصوص كه درجه‌بندی شده به داخل نمونه می‌ریزیم. هر قطره كه از محلول سفیدرنگ مصرف شد تا محلول آبی شود، معادل 178ppm سختی است. پس وقتی تعداد قطرات محلول سفید را كه جهت آبی شدن رنگ نمونه می‌ریزیم، در 8/17 ضرب می‌كنیم. مقدار سختی آب را نشان می‌دهد.
استانداردها:

آب خروجی سختی‌گیرها باید دارای سختی كمتر از 4/53 باشد. آب تصفیه شده مورد استفاده در نوشابه نباید از 160ppm سختی بیشتر باشد.
فواصل پایش:
معمولاً هر یك تا دو ساعت یكبار از آب خروجی سختی‌گیرهای در حالت سرویس و آب خروجی پولیشر نمونه‌برداری می‌شود و نتایج گزارش عملكرد تصفیه‌خانه آب ثبت می‌شود.

دستورالعمل اندازه‌گیری میزان گاز نوشابه و دوغ گازدار
هدف:
تعیین مقدار گاز در 100 سی‌سی نوشابه

دامنه كار آن:
جهت تعیین مقدار گاز نوشابه‌های گازدار كولا و پرتقالی و بی‌رنگ كه در بطری شیشه‌ای 284 سی‌سی و یكبار مصرف PET در سایزهای مختلف پرشده‌اند، همچنین برای سنجش مقدار گاز موجود در دوغ گازدار از این دستورالعمل استفاده می‌شود.
مراحل اجرای كار:

نوشابه باید دمایی كمتر از محیط (كمتر از 70 درجه فارنهایت) داشته باشد تا خطر تركیدگی نداشته باشد. جهت تست محصول روزانه از روی خط تولید نمونه‌برداری می‌شود. نمونه باید: لب‌پر نباشد، در بطری سالم داشته باشد و نشت گاز به هیچ وجه نداشته باشد.
تجهیزات مورد نیاز:
1 دماسنج كالیبره شده؛
2 فشارسنج كالیبره شده.
مراحل:

در ابتدا می‌بایستی شیر تخلیه گاز دستگاه گازسنج بسته باشد. سپس توسط قسمت پانچ آن درب نوشابه را سوراخ می‌كنیم و شیر تخلیه گاز را باز می‌كنیم تا هوای بالای بطری خارج شود و سپس شیر را می‌بندیم. بعد از آن دستگاه را كه بطری داخلش قرار گرفته تكان می‌دهیم. مرتب عقربه كیج را نگاه می‌كنیم. با داشتن دما و فشار و با استفاده از جداول مربوطه، مقدارحجم گاز را بدست می‌آوریم. سپس این مقدار حجم در 2% ضرب می‌كنیم تا مقدار گرم گاز CO2 در 100 سی‌سی بدست آید و چنانچه گاز داخل نوشابه كمتر از مقدار تعیین شده در استاندارد باشد، باید سریعاً به مسوولین فنی شیفت اطلاع داده شود و در صورت عدم دسترسی به ایشان به بخش فنی خبر داده می‌شود.
برای نوشابه‌هایی كه از قبل مانده یا دمای زیاد دارند، باید نوشابه را در داخل یخچال بگذاریم تا دمای آن به حدود 10- درجه سانتیگراد برسد، سپس گاز آن را

آزمایش می‌كنیم.
مراحل پایش:
معمولاً هر 5% الی 5/1 ساعت یكبار از خط تولید نمونه‌بردرای شده و سنجش گاز صورت می‌گیرد و نتایج آزمون در فرم 00/01 GFQ ثبت می‌گردد.

دستورالعمل اندازه‌گیری بریكس نوشابه و محاسبه قند بعد از هیدرولیز
هدف:
اندازه‌گیری بریكس (درصد مواد جامد) نوشابه و محاسبه قند بعد از هیدرولیز بر اساس آن می‌باشد. جهت اندازه‌گیری بریكس نوشابه‌های كولا و پرتقالی و لمون لایم.
تجهیزات:
1 مزور 250 سی‌سی؛
2 بریكس‌سنج؛
3 دو عدد پارچ استیل تمیز.

مراحل اجرای كار:
در هر ساعت یك تا دو بار نمونه‌بردرای جهت تعیین بریكس نوشابه انجام می‌شود. چنانچه تانك عصاره عوض شود، باید اندازه‌گیری بعد از 10 دقیقه كه از كار كردن دستگاه انجام شود. به علت همگن بودن تانك‌های عصاره در هر بار تعداد دو بطری نوشابه جهت تعیین بریكس كافی است.
1 در نوشابه را باز می‌كنیم.

2 نوشابه‌ها را داخل ظروف استیل كه با كمی نوشابه مورد اندازه‌گیری شستشو شده‌اند، می‌ریزیم.
3 با انتقال پی‌درپی نوشابه از ظرفی به ظرف دیگر، گاز آن را خارج می‌كنیم.
4 نوشابه‌ای را كه فاقد گاز شده، در داخل مزور 250 سی‌سی می‌ریزیم.
5 بریكس‌سنج را به آرامی داخل مزور غوطه‌ور می‌كنیم.
6 مقدار بریكس را از روی درجه آن می‌خوانیم.

7 دما را نیز در همان لحظه از روی بریكس‌سنج خوانده و با توجه به جدول تصحیح، بریكس را انجام می‌دهیم. چنانچه دما برابر تصحیحیت حرارتی زیر 20 درجه سانتیگراد بود، از مقدار درجه بریكس خوانده شده از روی بریكس‌سنج مقدار تصحیح حرارتی را كم می‌كنیم و چنانچه دما برابر تصحیحات حرارتی بالای 20 درجه سانتیگراد بود، به مقدار بریكس‌سنج خوانده شده از روی بریكس‌سنج، مقدار تصحیح حرارتی را اضافه می‌كنیم. چنانچه دما برابر تصحیح حرارتی 20 درجه سانتیگراد باشد، مقدار بریكس همان مقدار بریكس خوانده شده از روی بریكس‌سنج است. در صورت هرگونه عدم تطابق دستورالعمل كاركرد با كربوكولر نسبت به افزایش یا كاهش بریكس اقدام می‌كنیم (با استفاده از درجه آب نصب شده در بدنه فلومیكس كه در صورت چرخاندن آن به سمت مخزن عصاره بریكس زیاد و در صورت چرخاندن آن به سمت مخزن آب بریكس كم می‌شود).
فواصل پایش:

برای تولید انواع نوشابه شیشه‌ای هر ساعت یك بار تا دو بار و برای نوشابه در ظروف PET معمولاً هر 5/1 ساعت یكبار سنجش بریكس انجام می‌شود.

استریل كردن مكان و فضای آزمایش:
هدف:
جلوگیری از خطا در آزمایش می‌باشد. ابتدا میز محل آزمون را با الكل طبی 70% تمیز می‌كنیم. سپس لامپ uv را به مدت 5 ساعت روشن نموده و در این مدت علامت هشدار دهنده در جلوی درب ورودی محل قرار می‌دهیم. همچنین بهتر است لامپ uv در ساعت غیراداری روشن باشد.
روش ساخت و استرلیزه كردن محیط كشت:

هدف:
مهیا كردن محیط كشت.
الف) محیط كشت‌های نیمه جامد (Agar):
1. ابتدا طبق مشخصات درج شده روی برچسب محیط كشت، مقدار مورد نیاز از محیط را برداشته و به دقت وزن كرده، داخل ارلن ریخته و به حجم مورد نیاز می‌رسانیم. درب آن را با پنبه و فویل محكم می‌بندیم.

2 سپس آن را در داخل بن‌ماری جوش یا شعله غیرمستقیم قرار داده و هرچند وقت آن را به صورت دوران هم می‌زنیم. این عمل را تا زمانی كه محیط به جوش نیامده و محیط كشت باقیمانده در جداره داخلی ارلن ذوب شود، ادامه می‌دهیم.
3 در مرحله بعد، محیط حل شده را داخل اتوكلاو قرار می‌دهیم و اتوكلاو را روی تنظیم اتوماتیم 15 دقیقه در دمای 121 درجه و فشار 15 پوند تنظیم می‌كنیم.
ب) محیط‌های كشت مایع (Broth)

1 ابتدا به تعداد لوله‌های لازم (تقریباً لوله 10-9 سی‌سی) از محیط كشت را توزین كرده و به حجم می‌رسانیم و داخل ارلن ریخته و درب آن را با پنبه می‌بندیم.
2 سپس آن را در حرارت بن‌ماری تا زمانی كه جداره داخلی ارلن ذوب شود، قرار می‌دهیم.
3 بعد از مدتی كه سرد شد، داخل هر لوله آزمایش، 9 سی‌سی از محیط ریخته و محیط‌هایی كه حاوی لوله دورهام باشند، را لوله‌گذاری می‌كنیم. سپس درب لوله‌ها را با پنبه و فویل آلومینیومی بسته داخل اتوكلاو می‌گذاریم.

4 لوله‌ها را به مدت 15 دقیقه در دمای 121 درجه سانتیگراد و فشار 15 پوند قرار می‌دهیم.
قبل از اتوكلاوگذاری باید از عملكرد صحیح دستگاه و داشتن آب اطمینان داشت. بعد از اتوكلاوگذاری نباید بلافاصه درب آن را باز كرد، بلكه بهتر است یك روز بعد باز شود (جهت تست لوله‌ای). بعضی از محیط‌ها نظیر BPA نیاز به مواد افزودنی بعد از اتوكلاو دارند (مثل زرده تخم‌مرغ) كه در شرایط استریل زمانی كه دما حدود 50-45 درجه سانتیگراد رسید، به آن افزوده می‌شود.

مراحل كشت
الف) ابتدا به تعداد لازم پتری‌دیش روی میز كار می‌چینیم و روی هر كدام نوع محیط، تاریخ كشت و نوع نمونه را ذكر می‌كنیم. این كار را در مورد تعداد لازم قسمت‌های لوله‌ای نیز انجام می‌دهیم. برای هر محیط كشت لازم است یك نمونه شاهد نیز گذارده شود.
ب) از مواردی كه نیاز به تهیه رقت دارند، نظیر عصاره، شكر، ماست و;.، رقت‌های لازم را تهیه می‌كنیم. همچنین نوشابه‌ها یا دوغ‌ها را كه مربوط به یك خط تولید هستند، با هم مخلوط می‌كنیم. در مورد عصاره و شربت 1 سی‌سی از نمونه را در شرایط استریل به 6 سی‌سی آب مقطر استریل اضافه می‌كنیم. در مورد ماست و شكر، ساخت رقت‌های 1/0،‌ 01/0 و 001/0 نیز لازم است.

ج) برای كشت محصولات گازدار باید ابتدا گاز آن را خارج كرد. برای این كار درب بطری را با الكل ضدعفونی كرده، سپس با استفاده از یك درب‌بازكن استریل در مجاورت شعله درب نوشابه را باز كرده و مقداری از نوشابه را داخل ارلن استریل ریخته و درب آن را با پنبه می‌بندیم.
د) در هنگام كشت، درب ارلن را در مجاورت شعله برداشته و به آرامی تكان می‌دهیم تا گاز آن خارج شود. سپس توسط پیپت استریل، 1 سی‌سی از نمونه ارلن برداشته و در مجاورت شعله به داخل پتری‌دیش می‌ریزیم.

ه‍( از محیط كشت‌های استریل شده كه به دمای 45 درجه سانتیگراد رسیده‌اند، در حدود 15-10 سی‌سی را در مجاورت شعله برداشته و به هر پتری‌دیش اضافه می‌كنیم. هشت دور آنها را هم می‌زنیم. مدت زمان ریختن نمونه به پتری‌دیش و محیط كشت نباید از 15 دقیقه تجاوز كند.
و) سپس منتظر می‌مانیم تا محیط‌ها سرد و سخت شوند. بعد از آن كشت‌ها را در گرمخانه (انكوباتور)‌ به طور معكوس قرار می‌دهیم.
گرمخانه‌گذاری:
كلاً برحسب نوع محیط و نوع میكروارگانیسم، انكوباتورگذار به صورت مشخص است.

لینک کمکی