دانلود فایل ورد مقاله در مورد ارزش كار در اسلام

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل ورد مقاله در مورد ارزش كار در اسلام :

ارزش كار در اسلام

ارزش كار در اسلام

از هنگامی كه آدمی بر كره زمین پدید آمد، برای رفع نیازهای خود نیازمند كوشش بود. زندگی انسان بر محور كار می‌گردد و كار، تلاش انسان جهت حصول به هدف معین است. كلید گشایش هر استعدادی در درون انسان كار است. كار بزرگ‌ترین و شاید زیربنایی‌ترین بخش زندگی انسانی است. چرا كه از كار می‌توان به جوهره درونی افراد پی برد و وقتی این جوهره‌های درونی‌ آشكار شوند و استعدادهای بالقوه به منصه ظهور برسند می‌توان به وجود جامعه‌ای پویا امیدوار بود.

مكاتب كوناگون بشری دیدگاه‌های مختلفی درباره كار داشته‌اند. در اندیشه یونان باستان از آنجا كه كار به بردگان اختصاص داشت فعالیتی تحقیرآمیز و پست شمرده می‌شد و این دیدگاه در آثار فلاسفه یونان نیز وجود دارد. بتدریج در قرون وسطا وحاكمیت كلیسا بر اروپا تشویق به انجام كار برای كسب درآمد به وجود آمد. با گذشت زمان در دوران رنسانس و شكل‌گیری عقاید جدید درباره‌ انسان و دین و دنیا‌، كار جایگاه و اصالت ‌خاصی یافت. در جهان‌بینی اسلامی‌، كار مفهوم ویژه‌ای ‌دارد و آثار آن تمام‌ صحنه هستی را می‌گیرد و دنیا و آخرت‌ را به هم گره می‌زند‌.
در فرهنگ غنی اسلامی ما، سلوك الهی دارای دو بخش است: بخش مادی و بخش معنوی، بخش مادیش كار است و بخش معنویش نماز، و از اینجا می‌توان به اهمیت كار در جامعه اسلامی پی برد.
كارگر از نظر قانون كار، كسی است كه به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی، اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست كارفرما كار می‌كند. طبقه كارگر یك طبقه اجتماعی است و از افرادی تشكیل می‌شود كه در مشاغلی كار می‌كنند كه نیاز به قدرت بدنی و كار دستی دارد. كارگر از دیدگاه اسلام بسیار محترم و ارزشمند است. كارگران شریف‌ترین انسان های اجتماع هستند، بطوری كه رسول گرامی اسلام(ص) و امیرالمؤمنین ‌علی(ع) و سایر امامان معصوم(ع) از كار كردن‌ به عنوان عملی دنیوی و اخروی كه دارای اجر و ثواب بسیار است یاد نموده و نسبت به آن توصیه‌های بسیار شده كرده‌اند. در این آموزه‌ها، به كارگری كه برای اداره زندگی خانواده‌اش سعی

و تلاش می‌كند عنوان «جهاد كننده در راه خدا اطلاق شده است.» امامان و پیشوایان دین(ع) در سخن و در عمل به مسئله كار و اشتغال تأكید داشته و از بیكاری به شدت دوری كرده‌اند. در روایات آمده است كسی كه به كار و تلاش مشغول است، از كسی كه كار را رها كرده و به عبادت خدا مشغول است اجر و پاداشی فزون‌تر دارد. و نیز در روایات است كه دعای بیكار هر چند عابد

باشد مستجاب نمی‌شود. همچنین در خبر آمده است كه پیامبر اكرم(ص) كارهای خانه را انجام می‌داد و در احادیث ذكر شده است كه امام صادق(ع) فرمود: هر آنكس كه جامه خود را بدوزد و نعلینش را وصله زند وكالای مورد نیاز خانه را خود حمل كند از تكبر ایمن باشد. در مكتب اسلام دستورهای متعددی وارد شده كه از مجموع آنها می‌توان به دیدگاه ارزشی اسلام درباره كار پی برد:

1- محبوب بودن و قداست شغل
انجام كار، مطلوب خداوند است و همچون عبادت و جهاد در راه خدا مقدس است. پیامبر اكرم(ص) می‌فرماید: عبادت هفتاد پاره است و برترین آن، طلب روزی حلال است. مقام معظم رهبری در خصوص قداست شغل می‌فرماید: تقدس كار و تكریم كارگر باید در راس برنامه‌ها باشدو در منطق اسلام، كار، عمل صالح و عبادت است كه این، جایگاه و ارزش كارگر را در نظام اسلامی نشان می دهد.

2- منفور بودن بیكاری
در مكتب اسلام ‌بیكاری و نیازمند دیگران بودن امری ناپسند‌ شمرده شده است. امام صادق(ع) می‌فرماید: خداوند متعال بیكاری را دشمن انسان می‌داند.
3- وجوب كسب معیشت
از واجبات مسلم بر هر فرد مؤمن لزوم انجام كار برای تأمین زندگی خود و خانواده است. پیامبر اكرم(ص) می فرماید: استفاده از صدقه و زكات برای شخص بی نیاز ، نیرومند ، سالم، صاحب مهارت و توانایی جایز نیست.

4- وظیفه اجتماعی انسان و خدمت رسانی به جامعه: مسئولیت اجتماعی شخص مؤمن، رفع نیازهای جامعه در حد توان است. بر آوردن نیازهای جامعه واجب كفایی است و شخص باید در برآوردن آن بكوشد.

5- رشد عقلانی
كار، وسیله كسب تجربه انسان است و بر رشد عقلانی و اجتماعی او می‌افزاید. امام صادق(ع) می‌فرماید: «‌التجارت تزید فی العقل‌، تجارت عقل را رشد می‌دهد.
6- كسب آرامش روحی

انسان با كسب درآمد از نظر روحی آرامش می‌یابد. زیرا فرد نیازمند از نظر روحی در اضطراب و نگرانی است پیامبر(ص) می فرماید: انسان هر گاه نیازهای خود را تأمین كند آرام می‌گیرد.
7-سلامت جسم
با كار، اعضای انسان توان خود را بروز می‌دهد. امیرالمؤمنین(ع) می فرماید: من یعمل یزدد قوه. هر كس كار كند بر توان او افزوده می‌شود.

8 -رفع فقر و تأمین اجتماعی نیازمندان
با كار و تلاش ‌فقر دفع می‌شود. كسب در آمد باعث می‌شود فرد بتواند ‌به دیگران كمك كند. فرد باید در بعد اجتماعی مفید و مؤثر باشد. امام باقر(ع) می‌فرماید:‌ هر كس برای بی‌نیازی از مردم و تلاش برای رفاه خانواده و مهربانی و خیرخواهی به همسایه در طلب مال و امكانات زندگی بر آید روز قیامت در حالی كه صورتش همچون بدر درخشان است خداوند را ملاقات می كند.

در بررسی رابطه مسائل اخلاقی و اعتقادی با كار، دیدگاه كلی اسلام درباره كار مشخص گردید و معلوم شد كه امور اعتقادی و اخلاقی اسلام مانعی در ایجاد جامعه توسعه یافته نیست. كار اقتصادی ذاتاً مطلوبیت دارد و مؤمن حتی اگر درآمد كافی داشته باشد، نباید از كار دست بكشد.
مقام معظم رهبری در خصوص كار و كارگر فرموده است: من به كارگران سفارش می‌كنم در هر بخشی و در هر جایی كه مشغول هستند كار را عبادت بدانند. این كاری كه شما برای توسعه و پیشرفت كشور می‌كنید یك عبادت قطعی است. به مسئولان هم سفارش می‌كنم كه ارزش طبقات كارگر و محروم و مستضعف و این مردم مؤمن را بدانند. كارگران قدر خود را بشناسند و بفهمند كه وجود آنها چقدر در سرنوشت یك ملت مؤثر است.

منابع و مآخذ:

آناتومی جامعه یا سنت‌الله: فرامرز رفیع پور
جامعه‌شناسی‌: آنتونی گیدنز
برگزیده آثار روزا لوكزامبورك: مانتلی رویو
كار و دین: مجید رضایی

لینک کمکی